Обмін досвідом та навчання у Кракові

З 7 по 12 жовтня 2012 року учасники проекту «Ініціативна молодь – Регіональна система підготовки тренерів з підприємництва для української системи освіти» (проект співфінансований в рамках програми "Польська допомога задля розвитку 2013" Міністерства закардонних справ РП), здійснили навчальний візит – стажування у Польщу.

Візит учасників розпочався з міста Краків та зустрічі з віце – маршалкем Малопольського воєводства Романем Чепелею та Маршалківським урядом воєводства. Засідання проходило в залі засідань Сеймеку. Роман Чепеля розповів про Малопольке воєводство, фінансування культури, освіти та туризму. Він зазначив: «Якщо хочеш виграти вибори – будуй дороги. Якщо хочеш зробити щось для історії – будуй школи.»   Даріуш Стирна - заступник Директора Департаменту економічного розвитку з питань професійного навчання, презентував діяльність проектів, які підтримуються органами місцевого самоврядування Малопольського воєводства зі сфери професійного навчання підприємництва.

Директор Малопольського Центру вдосконалення вчителів, презентував діяльність проекту «DiAMEnT», основним завданням якого є підтримка обдарованої молоді, який реалізовувався на території воєводства у 2009 – 2013 рр.

У міській раді міста Кракова відбулась зустріч з Анною Оконською – Вальковіч, ІІ заступник президента з питань освіти і соціальних справ, яка розповіла про систему освіти у Кракові та презентувала проекти зі сфери навчання підприємництва, реалізованих містом Краків.

9 жовтня учасники відвідали місто Тарнов. Віце – Президент міста Тарнова, Кристина Лятала, розповіла про підтримку ініціатив зі сфери навчання молоді у сфері підприємництва та конкурсну програму адміністрації. Директор школи - ліцей ЗОЛ ІІІ в Тарнові презентував діяльність зі сфери навчання підприємництва серед молоді. У школі велику увагу приділяють урокам економічного напрямку, вводяться додаткові курси. Учні беруть активну участь у проектах. Заступник Директора адміністративно – економічного інституту ВДПШ в Тарнові, Дорота Коптєва, провела екскурсію закладом та розповіла про діяльність зі сфери навчання підприємництва серед студентів. Під час візиту учасники спостерігали за заняттями зі сфери підприємництва. Викладачі інституту розробляють нові програми, залучають студентів до участі у проектах, які фінансуються місцевим урядом, проводяться моніторинги навченості з економіки та підприємництва. У студентів є можливість реалізувати написані ними бізнес – плани у рідному місті, завдяки підтримці місцевої влади.

У Кракові Єжи Кубєнєц, директор групи загальноосвітніх та інтеграційних шкіл (директор гімназії № 25), презентував заклад та розповів про реалізацію програм навчання молоді на гімназійному рівні, методи конкретних проектів, реалізованих на базі гімназії, презентував авторські програми з підприємництва.

У місті Хшанові учасники відвідали спеціальний шкільний виховний центр, директор якого розповів як навчають дітей з різними вадами основ підприємництва, пристосування їх до тих чи інших професій. І відвідали заняття з підприємництва з використанням стимуляційної вирішальної гри у ІІ Загальноосвітньому ліцеї ім..К.К.Бачинського, директором якого є Анджей Бєда.

Цікавою була поїздка в Академічний Інкубатор підприємництва у Кракові. Директор Інкубатору, Себастіан Коліш, розповів про реалізацію підтримки зі сфери підприємництва для студентів. Сучасний заклад створений для молодих людей, чиї бізнес - ідеї підтримуються та фінансуються.

В ході зустрічей відбувались дискусії учасників навчального візиту – стажування на тему можливості використання в українських умовах обговорених прикладів та створення списку рекомендацій.

У вільний від навчання час, учасники відвідали місто Краків з україномовним екскурсоводом – Королівський шлях, замок Вавеля та Освенцім.

12 жовтня було підведено підсумки візиту – стажування на базі Фундації розвитку місцевої демократії МІТСіА( Малопольський інститут місцевого самоврядування і адміністрації).  Учасники візиту – стажування висловили свої враження, подякували організаторам за змістовну навчальну поїздку. Організатори не прощались , а запросили усіх на наступний проект "Ініціативна молодь ІІ - інноваційні методи навчання підприємництва в українській системі освіти".

Шульган Наталія Петрівна

учасник проекту,

вчитель Сокальського НВК «ЗШ І-ІІІ ст.№4 – ліцей»